
-
by Dr. Medgyaszai Melinda
Ha áttörés nem is, de előrelépés történt a SARS-CoV-2 okozta szaglászavar megértésében. Jelenleg is számos klinikai kísérlet zajlik a kezelés tekintetében, pl. szteroiddal, illetve vérplazmával. A cikkben ismertetett kutatás során az Amerikai Egyesült Államokban 616 218 ember adatait vizsgálták meg. Megállapításra került, hogy szaglászavart legvalószínűbben az eredeti wuhan típusú vírus okozott, míg ez a tulajdonság egyre csökkent: a wuhanhoz viszonyítva az alfa 50%, a delta 44 % és az omikron 17% eséllyel váltotta ki. Ez eddig jó hír, de ami nem, hogy a korai szakaszban fertőződött páciensek jelentős részének a mai napig nem rendeződött a szaglása. Egy 2021-es vizsgálatban 100, enyhe COVID-19 tüneteket mutató embert követtek, akik esetében 46% esetében jelentkeztek ilyen tünetek, a kontroll 10%-hoz viszonyítva (ahol egyéb okok miatt alakult ki a zavar). Ezen felül a fertőzöttek 7%-a még év végén is mutatott tüneteket. Világszerte 500 millió eset kapcsán így a probléma sokakat érinthet.
Már a járvány elején kimutatták, hogy a vírus megtámadja az orrban található sustentakuláris sejteket, melyek feladat a szagló ideg neuronjainak szupportációja. Hasonlóképpen az elhaltak vizsgálata során az orr neuronjai intaktnak bizonyultak, azonban kevesebb membránba ágyazott szagérzékelő receptort tartalmaztak. Ennek oka a neuron sejtmagjában lelhető fel: az egészséges orr idegsejtjeiban két kompartmentbe rendeződött kromoszómák arhitektúrája felismerhetetlenné vált.
Egy másik vizsgálat a gazdaszervezet szerepére utal: ezév januárjában egy kutatócsoport megállapította, hogy bizonyos genetikai mutáció magasabb szag- és ízelvesztés esélyével járt. ez a mutáció két génben (UGT2A1 és UGT2A2) lelhető fel. Mindkettő olyan proteineket kódol, melyek eltávolítják a szakmolekulákat az orrnyálkahártyáról detektálást követően. Az azonban még mindig nem világos hogyan kerül a SARS-CoV-2 interakcióba ezekkel a génekkel.
Arra nézve is rendelkezünk evidenciával, hogy a szaglásukat elvesztő páciensek esetében tartós agyelváltozások is felismerhetőek. Márciusban tették közzé azt a vizsgálatot, melyben 785 ember esetében végeztek két CT vizsgálatot az Egyesült Királyságban. Mivel négyszázan COVID-19 fertőzésen estek át a két vizsgálat között, lehetőség nyílott a leletek összehasonlítására. A COVID-19 túlélők agyában többszörös elváltozások mutatkoztak, ezek egyike szövetsérülés az agy szaglási központjában. Egyik lehetséges magyarázat, hogy mivel az agy nem kap inputot az orrból, az érintett terület atrofizál.