• by Dr. Medgyaszai Melinda
  • 2021.12.22.
  • 0

Ma már egyértelmű – legalábbis a delta esetében már rendelkezünk elég információval ahhoz, hogy biztonsággal kijelenthessük – a vakcináció nem véd meg a megfertőződéstől, a kibocsátott vírusmennyiség is azonos a nem oltottakkal – más kérdés, hogy ennek ideje rövidebb és a súlyos, életveszélyes betegségektől még mindig jó közelítéssel védenek meg bennünket. 

Ennek kapcsán azonban az immunológiai kutatások az IgA nyálkahártyákon való jelenléte által biztosított védelem irányában felerősödtek. Ennek egy példáját ismerteti a cikk. 

A kísérletben az influenza egérmodelljét felhasználva demonstrálták, hogy az intranazális, lokális immunizáció IgA szekréciót váltott ki a bronchoalveoláris térben is. Szekvenálással heterogén IgA termelő sejteket, ezen belül szövethez kötött B memória sejteket is sikerült kimutatni a mukózában. Míg az intranazálisan alkalmazott proteint-alapú vakcina IgA termelő sejtek megjelenését váltotta ki a tüdőben, ilyen hatást sem intramuszkuláris, sem intraperitoneális injektálással nem sikerült elérni. 

Nem utolsó sorban a megjelenő lokális IgA kiválasztás magasabb szintű védettséget biztosított, mint a cirkuláló antitestek önállóan. 

Forrás: https://www.science.org/doi/10.1126/sciimmunol.abj5129

Szólj hozzá!

Your email address will not be published. Required fields are marked *