
-
by Dr. Medgyaszai Melinda
A járvány atipikus természete – nevezetesen, hogy olyan régiókban történik, melyek esetében nincs kapcsolat az endémiás nyugat és közép-afrikai országokhoz – arra utal, hogy a betegség azonosítatlan módon már egy ideje jelen volt, és a közelmúltbeli összejövetelek kapcsán sokszorozódott.
Az endémiás országokban (Kamerun, Közép-Afrikai Köztársaság, Kongói Demokratikus Köztársaság, Nigéria, Kongói köztársaság) 2021 december 15. óta 1365 kumulativ eset és 69 haláleset fordult elő. A majomhimlő szoros kontaktus során terjed emberről emberre bőr-léziók útján, testfolyadékokkal, légúti váladékkal és fertőzött tárgyakkal. Jellemző tünetei: láz, fáradtság,fejfájás, gyengeség, mely végül léziót okozó bőrkiütésekhez vezet.
Megjegyzendő azonba, hogy a jelenlegi esetek atipusos tünetekkel járnak. Kezdeti enyhe vagy tünetmentes szakaszt követően a léziók primér módon jelentkeznek a genitális és a perianális területen, mely szexuális aktivitással való összefüggésre utál, s az esetek diagnosztizálását megnehezíti. A majomhimlő bárkit meg tud fertőzni szoros kontaktus esetén, ezért a fertőzött személyt haladéktalanul el kell különíteni. Ezen felül minden egészségügyi dolgozó figyelmét fel kell hívni a majomhimlő tüneteire, és hogy ennek gyanúját azonnal jelentse az illetékes hatóságnak. Az esetek többségét férfi-férfi szexuális kontaktussal összefüggésben diagnosztizálták, és a vírus szélesebb körű elterjedése nagyobb partyk/események terjesztő szerepére utal.
Ez azért is fontos, hiszen a nyár folyamán számos nagy rendezvényt terveznek az adott régiókban. Épp ezért ezen esemény során a megelőzés, az ismeretterjesztés elengedhetetlen. Jelenleg két oltás áll rendelkezésre, melyet a valódi himlő ellen fejlesztettek ki: mindkettő élő, attenuált vírus. Az USA járványügyi hatósága, a CDC laboratóriumi hálózatának fejlesztését tervezi a nagyobb számú tesztelés érdekében.
Egy jellemző, elgondolkodtató jelenség: a kérdés csak akkor került fókuszba mikor fejlett,gazdag országok lakosságát kezdte el érinteni.