
-
by Dr. Medgyaszai Melinda
Nem a vírusok változtak meg – mi. Kevesebb kórokozóval találkoztunk, így kevesebb védettséget szereztünk – védtelenebbé váltunk. Nagyobb hullámok jöhetnek. Nem a végítélet – de a megbetegedések, melyekről azt hittük ismerjük őket megváltozhatnak.
Az infekciók szokásos mintázatának változása különösen a főleg gyermekek által terjesztett fertőzésekben várható. A kisgyermekek általában kórokozó „mágnesek” és szaporító „gyárak”. A pandémia alatt azonban lényegesen kevesebb volt a kontaktusok lehetősége, s akkor is a kórokozó átadást a maszkviselet korlátozta.
A pandémia alatt született gyermekek is sokkal kevesebb antitesttel érkeztek a világba – hiszen a terhesség alatt az anya sokkal kevesebb kórokozóval találkozott. Egy vizsgálat szerint a pandémia második évében a gyermekek lényegesen kevesebb antitesttel rendelkeznek, mint azt megelőzően. Ezen faktorok is szolgálhatnak magyarázatul a különleges hepatitis esetek mögött. Lehetséges, hogy az adenovírus41 állt régebben is az ismeretlen eredetű néhány gyermekkori májgyulladás miatt, és az esetek felszaporodását a gyermekek érzékenységének megváltozása okozta. Így vált láthatóvá amit eddig nem vettünk észre.
A szokásos antittest mix hiányzik a vérünkből. Ezért példának okáért a következő influenza szezon akár kifejezetten kemény is lehet. Az eddigi tapasztalataink szerint, ha egy-két évig az influenza vírus transzmissziója alacsony, az érzékeny páciensek száma felhalmozódik.
Mi várható? Példának okáért az AFM (acute flaccid myelitis), mely egy polio-szerű állapotot a D68 enterovírus hozzá létre kétéves hullámokban szokott jelentkezni – utoljára 2018-ban. Így itt állunk „négy-évnyi” gyerekkel, akik nem találkoztak a vírussal.
Problémát jelent ezen felül, hogy az oltási kampányok, rendek világszerte sérültek, így számos gyermek nem kapta meg az oltását – elképzelhető járványok megjelenése.
Hasonlóképpen az idősebb gyermekekben ugyanazon kórokozók súlyosabb megbetegedéseket okozhatnak.
Két év korlátozásokkal teli élet után sokan nagy lendülettel értek vissza a bulizáshoz – több riport azt sugallja, hogy a spanyol és belga majomvírus esetek ilyen partik résztvevőihez köthetők. Lehetséges, hogy néhány elszórt eset eddig is volt, és a fellángolás az utazások, partik újraindulásához köthetők.
Ezzel együtt remélhetjük, hogy az immunitással rendelkező emberek számának növekedésével ez az időszak lecseng.