• by Dr. Medgyaszai Melinda
  • 2022.02.22.
  • 0

Ezzel vetették össze 5,6 millió ezidő alatt más betegséggel jelentkező, illetve a pandémia előtt jelentkező 5,6 millió páciens adataival (hasonlóképpen a kardiovaszkuláris elemzéshez) a mentális problémák vizsgálata érdekében. Az elemzés adatai a vakcináció elterjedése előttre vonatkoznak, jellemzően idősebb fehér férfiak esetében. A COVID-19 csoportban a szorongás kockázata 35%-kal, a depresszió kockázata 39%-kal és az alvászavar rizikója 41%-kal magasabb a másik két csoport adatainál. Ami még ijesztőbb, hogy a COVID-19-ből felépülők esetében az ún. „agyi köd” miatt a kognitív leépülés megélése 80%-kal valószínűbb.

A kezelés tekintetében a kutatás 55%-os növekedést észlelt az antidepresszánsok és 65%-os kiugrást a benzodiazepinek fogyasztása tekintetében. Az opioid használat kockázata 76%-kal, az opioidok helytelen használatának kockázata 34%-kal, az egyéb anyagok használatának rizikója pedig 20%-kal nőtt. A kutatók a pandémia előtti influenzával kapcsolatos esetek adatainak összevetésével vizsgálták, hogy mennyiben egyediek a COVID-19-re vonatkozó adatok. A rizikó így is magasabbnak bizonyult: 27%-kal az enyhe, 45%-kal a hospitalizációt igénylő esetekben.

Forrás: https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2022/02/large-study-reveals-clearer-links-between-covid-19-mental-health-risks

Szólj hozzá!

Your email address will not be published. Required fields are marked *