
-
by Dr. Medgyaszai Melinda
Nem könnyű vírusokkal kísérletezni. A biztonság érdekében jellemzően pszeudovírusok a kísérleti alanyok, olyan konstrukciók, melyek más vírust, többnyire lentivírust használnak fel a koronavírus spike protein kifejezésére. Azonban így a SARS-CoV-2 másik három strukturális fehérjéje nem kerül vizsgálatra – márpedig nagyon úgy tűnik, hogy a delta variáns fertőzőképességének a nukleokapszid protein mutációja az oka, mely nagyobb mennyiségű RNS-t képes belegyömöszölni a megtámadott sejtekbe.
Az új konstrukció egy vírus-szerű partikula (viruslike paricle: VPL), mely tartalmazza a vírus teljes strukturális proteinállományát – de nincs genomja. Így a VPL képes a sejtekhez kötődni, és azokat elárasztani – de nem tud replikálódni.
A kutatók olyan mRNS darabkákkal jelölték meg a VPL-eket, melynek hatására a sikeresen „megfertőzött” sejtek világítani kezdtek. Minél jobban világít egy sejt, annál több mRNS-t sikerült célbajuttatni a VPL-eknek. Ezt követően a kutatók a VPL-eket az egyes VOC-oknak megfelelően módosították. Jelen esetben az R203M érdekes, mely a delta variánsban található nukleokapszid (N) fehérje mutáció. A N szerepe, hogy becsomagolja az RNS genomot, fontos szerepe van a genom stabilizálásában és felszabadításában egyaránt. És itt jött a meglepetés: a delta N tartalmú VPL-el fertőzött sejtek tízszeres fényerővel világítottak! (Ugyanez az alfa esetében 7,5-szeres, a gamma esetében 4,2-szeres az eredetihez viszonyítva.)
Ezek után megfelelő biztonság mellett immár valódi koronavírussal megismételve a kísérletet a delta 51-szeres fertőzőképességet mutatott az eredetihez képest.
A felfedezésnek komoly jelentősége lehet a kezelés szempontjából is: az N fehérje ellenes terápia kialakítása új lehetőséget jelenthet. A további kutatás célja megérteni: pontosan hogyan tudja a módosult N protein elősegíteni a víruspartikulák hatékonyabb összeszerelését, illetve az RNS célbajuttatását.
Forrás: https://www.science.org/content/article/why-delta-so-infectious-new-lab-tool-spotlights-little-noticed-mutation-speeds-viral-spread