• by Dr. Medgyaszai Melinda
  • 2022.05.16.
  • 0

Ezt követően áttekintették a kórházi dokumentációkat október 1.-.t követően, akik esetében más okkal nem magyarázható hepatitist és adenovírus virémiát találtak PCR vizsgálattal. Még négy beteget találtak ismeretlen eredetű hepatitissel, adenovírus virémiával 2022 februárjáig. Alabama állam terüleén nem találtak hasonló pácienseket. 

A kilenc páciens az állam különböző területeiről érkezett, epidemiológiai kapcsolat nincs köztük, az átlagéletkor 2 év 11 hónap (1 év nyolc hónap – 5 év 9 hónap). Hét lány. Valamennyi páciens immunkompetens volt, nem volt klinikai jele komorbiditásnak. 

Kórházi felvételük előtt hét páciens esetében hányás, hat esetében hasmenés és három páciens esetében légúti tünetek jelentkeztek. Felvételkor 8 páciens esetében sclerális icterus, hét esetében másmegnagyobbodás, hat esetében sárgaság és egy esetben encephalopathia volt tapasztalható. Valamennyi páciens esetében emelkedett májenzimeket és emelkedett totál bilirubint találtak. Differenciáldiagnosztikailag kizárt kórképek: autoimmun helatitis, Wilson betegség, bakterémia, húgyúti infekció, SARS-CoV-2 fertőzés. Kórelőzményben egyik páciens esetében sem volt SARS-CoV-2 infekció. 

Valamennyi páciens véréből adenovírust detektáltak (kezdeti vírus load: 991-70680 copy/mL). Öt esetben hexon gén hipervariábilis régió szekvenálás történt, mindegyik 41-es típusú adenovírust talált. (Három esetben túl alacsony volt a vírus-load, egy esetben nem volt elég vizsgálati minta a szekvenáláshoz.)

Hat esetben találtak EBV (Epstein-Barr vírus) pozitivitás EBV IgM negativitás mellett, ami inkább előző infekció alacsony szintű reaktivációjára utal. Ezen felül detektált vírusok: enterovírus/rhinovírus, metapneumovírus, RSV, OC43 koronavírus. 

Hat páciens májbiopsziája különbozó mértékű májgyulladást mutatott, vírus-inklúzió nem volt megfigyelhető, az adenovírus immunohisztokémiával nem volt kimutatható, elektronmikroszkóppal nem került identifikálásra víruspartikula. Három páciens esetében akut májelégtelenség alakult ki, ketten cidofovir (off-label!) és szteroid kezelést kaptak, majd esetükben májátültetésre került sor. Ezen két páciens plazmája adenovírus negatív volt (PCR) a beérkezéskor, azonban teljes vérrel ismételve a minta pozitív lett. Valamennyi páciens felépült – vagy gyógyul, beleértve a transzplantáltakat is. 

A 41-es típusú adenovírus elsősorban széklettel terjed, gyomorbélrendszeri megbetegedést okoz. Gyakori oka a gyermekkori általában hasmenéssel, hányással és lázzal járó akut gasztroenteritisztnek, melyet gyakran légúti tünetek kísérnek. Az adenovírusról ismert, hogy immunkompromittált gyermekekben hepatitiszt okoz. 

A rendelkezésre álló adatok alapján érdemes az adenovírust, mint lehetséges kórokozót figyelembe venni. Ezen esetekben a plazma helyett a teljes vér PCR vizsgálatát javasolják adenovírus irányában. További vizsgálatok és szoros surveillance szükséges a kérdés megnyugtató eldöntéséhez. 
Forrás: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/71/wr/mm7118e1.htm?s_cid=mm7118e1_w

Szólj hozzá!

Your email address will not be published. Required fields are marked *